Žije na konci potravinového řetězce, může ale zachránit znečištěný oceán. Vědci zjistili, že miniaturní plankton krill pojídá mikroplasty. Podle nového výzkumu dokáže pozřít plast menší než pět milimetrů. Ze svého těla je pak vyloučí ještě v menší podobě.
SDÍLEJ:
S překvapivým zjištěním přišla výzkumnice Amanda Dawson, která zkoumala polyethylenové plasty používané v kosmetických výrobcích. V akvárii s plasty chovala právě krilly. Informovala o tom agentura AFP.
„Zjistili jsme, že krill rozbíjí plasty, je to úžasné,“ ohlásila výzkumnice. „Zatím nevíme, jaké to bude mít důsledky, ale budeme na tom dále pracovat,“ dodala.
Exkrement, který krill vyloučí, dosahuje velikosti 78 procent původního plastu.
„Je to nový způsob, jak mikroplasty reagují s ekosystémem,“ vysvětluje spoluautor studie Kawaguchi.
Podle něj by mohl podobně fungovat i další zooplankton.
Dodává ale, že není důvod k radosti. Podle něj je totiž možné, že toxické látky se tak dostanou do celého potravinového řetězce.
Problém znečištění oceánů plasty je celosvětovým problémem.
Agentura AFP uvádí, že v oceánu skončí každý rok přes osm milionů tun plastu. Zemře kvůli němu ročně jeden milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců a nespočet ryb. Na boj proti znečištění se dávají miliardy dolarů ročně.
V roce 2050 by plovoucí odpadky mohly početně převýšit ryby.
Krill je jeden z nejrozšířenějších živočichů na světě. Pluje v oceánu v obrovských hejnech a je potravou pro velké mořské savce. Dožívá se i 10 let.
Autor: Pavel Kopecký
Baca Di sini Bro https://www.denik.cz/ze_sveta/plankton-pojida-toxicke-plasty-zjistili-vedci-dokaze-vycistit-ocean-20180309.html
No comments:
Post a Comment